Znajdują się Państwo na archiwalnej stronie Polskiego Związku Motorowego (archiwum.pzm.pl). 
Wszystkie aktualne informacje od 2026 roku dostępne są na nowej stronie: https://pzm.pl

Maciej Janowski na podium SGP w Malilli

Maciej Janowski wreszcie odczarował Malillę. W sobotę, po raz pierwszy w karierze, stanął w końcu na podium zawodów Grand Prix rozgrywanych na tym obiekcie. Wrocławianin miał apetyt na zwycięstwo, ale musiał się zadowolić trzecim miejscem. W decydującym wyścigu ustąpił pola: Fredrikowi Lindgrenowi i Leonowi Madsenowi.

- Wszystko przede mną - mówił przed sobotnim turniejem Polak, pytany o to kiedy wreszcie stanie na podium w Malilli. Obiekt ten jest mu doskonale znany, gdyż w Elitserien reprezentuje barwy miejscowej Dackarny. Dotychczas nie miał jednak na nim okazji otwierać szampana. Dwa razy był bliski, w latach 2016-17, ale tylko ocierał się o podium, kończąc zawody na czwartej pozycji.

Wczoraj nareszcie udało się. Na trudnym torze Janowski już od piątku prezentował się najlepiej ze wszystkich Polaków. Wygrał kwalifikacje jako jedyny z całej stawki pokonując okrążenie w czasie poniżej 14 sekund. W sobotnich zawodach tę szybkość było widać. Umiejętnie wybierał najlepsze ścieżki i bez problemu wjechał do finału.

W nim kolor kasku wybierał jako pierwszy, ale czerwony nie do końca okazał szczęśliwy. Janowski dojechał do wirażu najszybciej z całej stawki, ale Lindgren niesamowicie napędził się pod płotem i z łatwością minął go na przeciwległej prostej. Na drugim okrążeniu Polak odjechał od krawężnika, co momentalnie wykorzystał Madsen wciskając się mu pod lewą ręką. Artiom Łaguta w finałowym biegu był jedynie statystą.

- Fajnie jest wrócić na podium. Po pierwszym starcie trochę się pogubiliśmy z przełożeniami, ale szybko wróciliśmy na właściwą ścieżkę. Znaleźliśmy odpowiednią zębatkę i mogliśmy się pościgać. Apetyt był na coś więcej, ale trochę za bardzo skupiłem się na tym jak rozegrać pierwszy łuk. Wydaje mi się, że nie przypilnowałem startu i za mocno mnie podniosło. Muszę to jeszcze sobie zobaczyć, ale na 90% tak było - ocenił swój występ w telewizyjnym wywiadzie dla nSport+ Maciej Janowski. - Pewnie gdybym pilnował krawężnika, to bym przyjechał drugi, ale szczerze mówiąc powiedziałem sobie: „albo wygrana, albo przegrana”. Zwycięstwo się liczy najbardziej. Dlatego chciałem spróbować odjechać trochę szerzej, bo widziałem, że Lindgren jedzie tam bardzo szybko. Niestety jechałem jego śladem, a powinienem wysunąć się jeszcze dalej, by złapać tę odsypaną nawierzchnię - zakończył Polak.

Żużel: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 

News

Nowa strona PZM.pl
Znajdują się Państwo na archiwalnej stronie Polskiego Związku Motorowego (pzm.... więcej
Trwa 2. etap sprzedaży biletów na DPŚ 2026
29 sierpnia odbędzie się Finał Drużynowego Pucharu Świata na żużlu na... więcej
Poznaliśmy lokacje SEC 2026! Dwie rundy w Polsce
Poznaliśmy tory, na których zawodnicy będą rywalizować w cyklu... więcej
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia,... więcej
Kalendarz Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu 2026
Poznaliśmy tory, na których zawodnicy będą rywalizować w cyklu... więcej
Komunikat dot. decyzji podjętych przez Zespół ds. Licencji Ligowych w Sporcie Żużlowym na sezon 2026
Komunikat dot. decyzji podjętych przez Zespół ds. Licencji Ligowych w Sporcie... więcej
Pełny terminarz METALKAS 2. Ekstraligi na sezon 2026
Wielkanoc 2026 będzie w nowym sezonie terminem inauguracji rozgrywek... więcej
NABÓR KANDYDATÓW NA SĘDZIEGO SPORTU ŻUŻLOWEGO 2025
Polski Związek Motorowy ogłasza nabór kandydatów na sędziów sportu żużlowego.... więcej
NABÓR KANDYDATÓW NA KOMISARZA TORU SPORTU ŻUŻLOWEGO 2025
Polski Związek Motorowy ogłasza nabór kandydatów na komisarza toru  sportu... więcej
Pełny terminarz PGE Ekstraligi 2026. IMME im. Z. Plecha 28 marca w Łodzi
Inauguracja rozgrywek ligowych PGE Ekstraligi będzie miała miejsce 10.04 i... więcej

Strony

- Archiwum