Znajdują się Państwo na archiwalnej stronie Polskiego Związku Motorowego (archiwum.pzm.pl). 
Wszystkie aktualne informacje od 2026 roku dostępne są na nowej stronie: https://pzm.pl

Wyścigowa dominacja Szymona Łukaszczyka - 17. Wyścig Górski PRZĄDKI – VALVOLINE

6. Runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski rozgrywana w niedzielę 20.09 była jednocześnie finałowym wyścigiem sezonu 2020. Z powodu pandemii COVID – 19 kalendarz GSMP skrócił się do 3 wyścigów (6 Rund), które rozegrane zostały w Sopocie, słowackim Pezinoku i Korczynie k. Krosna. Zawody były także Rundą PAV MSR – Mistrzostw Słowacji w Wyścigach Górskich.

Ubiegłoroczny mistrz Polski Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V AMS) musiał wygrać wyścig, żeby stanąć na najwyższym podium sezonu; teoretyczne szanse na tytuł miało aż 5 kierowców . Zadanie wykonał w 100%, wygrywając oba podjazdy wyścigowe i bijąc swój własny wczorajszy rekord. Liczącą ponad 4,5 kilometra trasę pokonał z czasem 1:45,974, o prawie 1,5 sekundy szybciej, niż podczas wczorajszego, rekordowego przejazdu.

Na starcie do niedzielnych zawodów stanęło 65 kierowców. Wyścig, który ostatecznie ukończyło 52 zawodników obfitował w długie przerwy, spowodowane awariami i kolizjami. Czerwona flaga po raz pierwszy pojawiła się podczas pierwszego podjazdu treningowego, kiedy w barierę uderzył jadący Hondą Integra Piotr Staniszewski. Podczas drugiego treningu niegroźną kolizję zanotował Tomasz Fliśnik (Mitsubishi Lancer). Gorzej wyglądał wypadek Anny Gańczarek – Rał, która rozbiła swoją Hondę Civic Type R. Zawodniczkę odwieziono do kontroli do szpitala, przeszła kompleksowe badania kontrolne; potwierdzające Jej  dobry stan. Kolejność po pierwszym podjeździe wyścigowym to 1. Szymon Łukaszczyk, który ze sporym zapasem wyprzedził ,  Daniela Stawiarskiego (Mitsubishi Lancer) i Waldemara Kluzę. Wśród zawodników, którzy ukończyli ukończyli podjazd zabrakło dotychczasowego lidera klasyfikacji generalnej GSMP 2020 DUBAI’A, który na starcie miał poważną awarię silnika.

Łukaszczyk wygrał także drugi podjazd wyścigowy, i na mecie w Czarnorzekach mógł już świętować nie tylko wygraną w wyścigu, ale także w sezonie 2020.

Na drugim miejscu w tym podjeździe znalazł się Daniel Stawiarski, trzeci był Waldemar Kluza.

Klasyfikacja generalna  6 Rundy GSMP  w Kategorii I

  1. Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V AMS) 3:34,696
  2. Daniel Stawiarski (Mitsubishi Lancer EVO IX) 3:39,774
  3. Waldemar Kluza (Skoda Fabia Kit Car S2000) 3:45,056
  4. Tomasz Myszkier (Skoda Fabia WRC 4x4) 3:52,349
  5. Igor Drotar (Skoda Fabia R5) 3:57,675

Trasa Wyścigów Górskich Prządki, jako trzecia w Polsce  otrzymała homologację do startów samochodów Kategorii II (popularnie nazywanych bolidami). Skorzystał z tego Martin Juhas (SVK), który walczył zarówno w Mistrzostwach Słowacji jak i Mistrzostwach  Polski, wygrywając w obu klasyfikacjach.

Wyniki 6 Rundy GSMP w poszczególnych  i klasach

Kl. 1 Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V AMS) Kl. Kl. 2a Daniel Stawiarski (Mitsubishi Lancer) Kl. 2b Michał Tochowicz (Skoda Fabia) Kl. 3a Igor Drotar (Skoda Fabia R 5), Kl. 3b Tomasz Fliśnik (Mitsubishi Lancer RVO VI), Kl. 4a Tomas Ondrej ( Mitsubishi Lancer EVO IX), Kl. 4b Piotr Ilnicki ( Honda Civic Performance), Kl. 5a Konrad Biela ( Mitsubishi Lancer EVO X), Kl. 5b Maciej Serafin ( Renault Clio), Kl. 10a Jacek Madziara ( Subaru Impreza 555), Kl. 10 b Rafał Szumiec ( Peugeot 306), Kl.10 c Arkadiusz Borczyk ( Honda Civic), Kl. 12a Tomasz Morawiec ( FSM 126p).

Organizatorzy z obchodzącego jubileusz 50 – lecia Automobilklubu Małopolskiego Krosno mają powody do zadowolenia. Mimo trudnej sytuacji udało się zorganizować międzynarodową imprezę, współpraca Polskiego Związku Motorowego ze słowacką federacją SAMS pozwoliła na realizację dwóch wspólnych wyścigów, dzięki którym na koniec sezonu będzie jednak można przyznać tytuły mistrzowskie. Pełniąca swoje obowiązki po raz pierwszy Paulina Florek zebrała ponad 200 osób, które przygotowały i zrealizowały wyścig. Zawodom towarzyszyła  kolejna edycja Pucharu Południa w Jeździe na Regularność w Wyścigach Górskich. W swoich kategoriach wygrali: Angelika Mróz ( Fiat 126p), Norbert Prajsnar (Fiat CC) i Grzegorz Krzemień (Porsche 924)

Samochody: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 

News

Startuje druga edycja Akademii Motorsportu ORLEN
Po udanym debiucie programu w 2025 roku, Akademia Motorsportu ORLEN... więcej
Za nami Jubileusz Jerzego Mazura: 75. urodziny i 55 lat kariery!
Wałbrzych stał się areną niezwykłego benefisu. W minioną sobotę, 25... więcej
13. Rajd Sędziów 2025
Już po raz 13. sędziowie motorsportu z całej Polski staną do rywalizacji... więcej
Jan Przyrowski na podium w debiucie w serii FRECA
Kierowca z Rossoszycy zadebiutował w wyższej kategorii motorsportowej... więcej
58. Rajd Żubrów: Maluchy promowały bezpieczeństwo i… zrobiły furorę
Ten rajd wrósł w zakopiański krajobraz już niemal tak mocno jak... więcej
Projekt regulaminu Pucharu Polski Rallycross 2026
Polski Związek Motorowy informuje, że został opublikowany projekt... więcej
Wielki powrót PZM Mistrzostw Polski Digital Motorsport – premiera na Poznań Game Arena 2025
W sezonie 2026 simracerzy ponownie zawalczą o oficjalny tytuł... więcej
Maciej Gładysz kończy oficjalne testy FIA F3 na Imoli
17-letni Maciej Gładysz zakończył oficjalne testy serii FIA Formula 3 dwoma... więcej
Jan Przyrowski kierowcą RPM podczas finału FRECA 2025
Już w nadchodzący weekend, 24-26 października, Jan Przyrowski podejmie się... więcej

Strony

- Archiwum