Znajdują się Państwo na archiwalnej stronie Polskiego Związku Motorowego (archiwum.pzm.pl). 
Wszystkie aktualne informacje od 2026 roku dostępne są na nowej stronie: https://pzm.pl

Tropem bursztynowej komnaty, czyli 47 Rotor Rajd (I Runda Motocyklowa MPPZ 2025)

Ostatni weekend maja zaznaczył się w pamięci miłośników zabytkowych motocykli dość szczególnie. Wszystko za sprawą olsztyńskiego klubu Rotor i organizowanej przezeń imprezy, której pośród weterańskiej społeczności reklamować nie trzeba. Mowa naturalnie o Rotor Rajdzie, wydarzeniu które od blisko pięciu dekad gromadzi pasjonatów leciwych dwu i trzy kołowych maszyn.

Jak tradycja nakazuje, podczas rzeczonego rajdu rozegrano pierwszą w tym sezonie rundę Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych w kategorii motocykli. Mogło by się wydawać, że przez tyle edycji wszystkie szlaki zostały już podczas rajdów przemierzone a wszelkie dukty naznaczone śladami opon i kroplami oleju ze starych silników. Nic bardziej mylnego. Osobiście mogę zaświadczyć, po ponad dwudziestu „zaliczonych” przeze mnie edycjach RR że olsztyniacy ciągle zaskakują a region jest tak bogaty w ciekawostki i nieodkryte szlaki że jeszcze na kolejne dziesięciolecia wystarczy.

Tym razem motywem przewodnim były bunkry giganty, czyli dawna kwatera dowództwa niemieckich wojsk lądowych z czasów minionej wojny światowej. Tam udaliśmy się startując z naszej pokojowej szczęśliwie kwatery z bardziej duchowo przyjaznego miejsca czyli ośrodka Nova Mazury położonego tuż przy słynnym klasztorze w Świętej Lipce. Jako że trasa rajdu, wraz z towarzyszącymi zmaganiom elementami czyli konkursami sprawnościowymi, testami z wiedzy historycznej, BRD czy pierwszej pomocy była zaplanowana bardzo profesjonalnie i mimo swej długości (blisko 160 km) pozwoliła na relaksującą podróż w przeszłość, bez niepotrzebnej gonitwy i nerwów. To pozwoliło nam zwiedzić dokładnie cały kompleks wspomnianego założenia. Można było, a nawet trzeba wdrapać się na największą w regionie wieżę widokową (38 m) z której (podobno) widok zapiera dech. Osobiście nie skorzystałem po pierwsze dlatego że wolę widzieć ziemię z wysokości 1,80 cm, a po drugie z szacunku dla pojazdu i innych uczestników. Zwyczajnie zapobiegawczo lepiej kontynuować jazdę w czystych gaciach. A co z tytułem relacji? A no właśnie w imponujących salach muzeum w Mamerkach otwarto miesiąc wcześniej wystawę poświęconą legendarnej komnacie wykonanej z bałtyckiego złota. Poza wiadomościami dotyczącymi tego cudu i opisami wszelkich spekulacji i hipotez dotyczących jego losów, zobaczyliśmy ten obiekt odtworzony w formie repliki i to w skali 1:1 !  Warto było! Mieliśmy także okazję zobaczyć tzw. pruski Wersal, czyli powalający swym rozmiarem pałac w Drogoszach, największą rezydencję w dawnych Prusach Wschodnich. Słowem, pod względem historycznym i krajoznawczym absolutna „bomba”. Do tego piękne, malownicze trasy, w tym okresie jeszcze puste i pozbawione turystycznego zgiełku. No i widziane z siodeł starych, ulubionych weteranów.

Więcej zdjęć z imprezy. 

Kolejny dzień, już znacznie krótszy, równie ciekawy lecz bardziej rajdowy. Reszel i jego niepowtarzalny klimat starego małego miasteczka z górującym nań zamkiem biskupim. Konkurs elegancji pod budynkiem zabytkowego ratusza wypadł pysznie. Tu był czas na spokojną pokazową jazdę po której każdy, komu wrażeń trakcyjnych brakło mógł wziąć udział w próbie terenowej na pobliskim torze motocrossowym. Warte polecenia zjawisko, bowiem kto nie widział jak radzą sobie w takich warunkach terenowych kilkudziesięcioletnie jednoślady ten o dawnej motoryzacji wie mało.

Smutne jak zawsze jest to, że na kolejne wydarzenia inicjowane prze olsztyński Rotor przyjdzie czekać cały rok. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, rezerwować termin i szykować motocykl. R.R. to zawsze moc wrażeń, dobra atmosfera, piękne motocykle i cytując klasyka „okoliczności przyrody niepowtarzalne”. Co przygotuje ekipa Rotoru za rok? Z pewnością coś ciekawego. Tym czasem bunkrowo – bursztynowy rajd przeszedł do pięknej historii mazursko – warmińskich spotkań motocyklowych.

Tekst: Daniel Gągol.

Pojazdy zabytkowe: 

News

3. Wiosenny Rajd Motocyklowy - zaproszenie
Klub Dawnych Motocykli Magnet i Muzeum Ziemi Mińskiej zapraszają na 3. Wiosenny... więcej
Okno na świat, czyli GKPZ na Poznań Motor Show
W czasach PRL na targach w Poznaniu oprócz Syren, Polskich Fiatów, Nys i... więcej
Auto Nostalgia - galeria zdjęć
Galeria zdjęć z Auto Nostalgii 2025. fot. Kamil Pawłowski i Michał... więcej
MPPZ na Auto Nostalgii - relacja z targów
Targi Auto Nostalgia to jedna z najstarszych imprez targowych z pojazdami... więcej
Częstochowskie Rozpoczęcie Sezonu 2025 i Rajd Wielkanocny – ruszamy z piskiem opon!
Automobilklub Częstochowski zaprasza na Częstochowskie Rozpoczęcie Sezonu 2025... więcej
GKPZ PZM zaprasza na targi Auto Nostalgia
Już w najbliższy weekend w Warszawie odbędą się najstarsze targi pojazdów... więcej
Sobota na dwóch kołach – relacja z Warsaw Motorcycle Show
Sobota na Warsaw Motorcycle Show 2025 za nami. Dziś było intensywnie, ciekawie... więcej
Warsaw Motorcycle Show 2025 - stoisko GKPZ PZM - galeria zdjęć
Galeria zdjęć z soboty na targach Warsaw Motorcycle Show. Na stoisku GKPZ PZM... więcej
VI Rajd Ziemi Lubelskiej, II runda MPPZ - zaproszenie
Federacja Zmotoryzowanych serdecznie zaprasza do Lublina na VI Rajd Ziemi... więcej
Ruszyły zapisy na I rundę MPPZ w Stalowej Woli
Ruszyły zapisy na pierwszą rundę Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych, która... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych

 

 

 

 

 

Automobilklub Wielkopolski zaprasza w dniach 10 - 13 września 2020r. na odbywający się już po raz 47 - Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych - najstarszy w Polsce tego typu rajd!

Bazą rajdu jest w tym roku Hotel Leobus zlokalizowany w Grodzisku Wielkopolskim, ul. Poznańska 38B.

Trasa rajdu przebiegać będzie śladami generała Kazimierza Sosnkowskiego. W dniu 11 września 2020r. (piątek) uczestnicy ruszą w kierunku stadionu piłkarskiego Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, który w 1925r. został uroczyście otwarty przez generała Sosnkowskiego. Następnie przez Woźniki (klasztor oo. Franciszkanów) uczestnicy dotrą do posiadłości Generała – pałacu w Porażynie. Stamtąd trasa prowadzić będzie do pałacu w Wąsowie należącego do rodziny Sczanieckich aby zakończyć rajd prezentacją wszystkich pojazdów w Grodzisku Wielkopolskim - na Rynku pod Ratuszem:
10.00 - 11.20 - start rajdu - Hotel Leobus
12.15 - 14.30 - Pałac Porażyn
13.30 - 16.00 - Pałac Wąsowo
15.30 - 18.00 - Rynek w Grodzisku Wielkopolskim

W sobotę 12 września 2020r. od ok. godz. 12.00 odbędzie się prezentacja pojazdów biorących udział w rajdzie na Torze Poznań, gdzie m.in. zorganizowane będą liczne próby sprawnościowe, wyścig pojazdów zabytkowych ze startem typu Le Mans najstarszej kategorii - Memoriał im. Henryka Rucińskiego oraz konkurs elegancji. - ok. godz. 15.00

Zainteresowane załogi zapraszamy do zapisów do dnia 15 sierpnia 2020r. - szczegóły na stronie: http://www.aw.poznan.pl/aktualnosci/10-13-09-2020-47-poznanski-miedzynar...
Liczba miejsc ograniczona.
Oto zapowiedź rajdu: https://www.youtube.com/watch?v=6xqYLk9OmDw&t=4s

Komandor Rajdu: Jacek Paczyński, kontakt: 695 609 179
Wicekomandor Rajdu: Tomasz Kaczor, kontakt: 604 344 166

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens